Wiele czytałem i słyszałem (głównie złego) o „Stukostrachach” Stephena Kinga i na podstawie tych opinii stworzyłem sobie obraz powieści fatalnej, czarnej owcy w dorobku „króla”, utworu, który wyjątkowo mu się nie udał. Kierowany tą myślą wielokrotnie odkładałem książkę na później, aż w końcu nastał ten dzień, gdy powiedziałem: „Basta, czas złapać byka za rogi”. Z drugiej strony czego spodziewać się po powieści, o której sam autor wypowiada się (delikatnie mówiąc) niezbyt chwalebnie. Jak sam King przyznaje w wywiadzie dla Rolling Stone: „Stukostrachy to okropna książka, ostatnia, którą napisałem zanim uporałem się ze swoimi problemami”. W swej wypowiedzi nawiązał oczywiście do wieloletniego uzależnienia od alkoholu i narkotyków, za sprawą których ucierpiała także jakość jego pisarstwa.

Przystąpiłem zatem do lektury. Przeczytałem kilka pierwszych stron, później kilkanaście i kilkadziesiąt, a po przerzuceniu każdej kolejnej kartki zachodziłem w głowę „O co wam chodzi, wam, którzy tak po niej jedziecie? Przecież ta książka jest fenomenalna!”. Świetnie zarysowani główni bohaterowie, ich problemy, radości. Wszystko przedstawione tak dobrze, że nie sposób uczepić się choćby jednej rzeczy. Z takim nastawienie dotrwałem do drugiej części powieści. I tu zaczęły się schody. Choć początek powieści jest dość leniwy, to czytelnik smakuje każdą podaną przez autora informację, delektuje się nią. W dwóch słowach – otrzymuje kwintesencję twórczości Stephena Kinga. Zaś druga część wprowadza nadspodziewaną liczbę nowych bohaterów, który aż zasypują nas swoimi codziennymi sprawami, które tak po prawdzie nie specjalnie nas interesują, no może poza perypetiami pani konstabl (ją polubiłem). Cała reszta… niech ich szlag. Trzecia część oraz zakończenie „Stukostrachów” to już zupełnie nie moja bajka. Niby jest tu kilka ciekawych zagrywek, jednakże giną one na tle całości. Właściwie gdyby nie to, co ostatecznie spotyka mieszkańców Haven, nie miałbym czego wspominać.

Czymś, o czym niewątpliwie należałoby jeszcze wspomnieć, są daty podane na końcu powieści 19 sierpnia 1982 oraz 19 maja 1987. Nie znalazłem nigdzie dokładnych informacji, co mogłyby one oznaczać, ale patrząc przez pryzmat innych powieści Kinga można domniemać, iż są to daty, w których zaczął on i skończył pisanie tej powieści (5 lat!). To by wiele tłumaczyło. Zaczynając w 1982 roku, kiedy jego mózg nie jest jeszcze na tyle skażony silnymi używkami, potrafi przelać na papier to, co osobiście szanuję i uwielbiam w jego twórczości. Zaś im dalej brnie on w nałóg, jednocześnie popychając fabułę książki do przodu, dostajemy coś, co nie smakuje już tak dobrze. Skrupulatnie i z ogromną precyzją przygotowana pierwsza części książki zostaje stłamszona tym, z czym niestety jesteśmy zmuszeni zderzyć się później.

Powiem tak: nie jest to zła powieść, bo Kingowi „udało się” wydać niejedną gorszą, ale daleko jej do doskonałości. Nie umieściłbym jej w dziesiątce moich ulubionych dzieł jego autorstwa, ani nawet dwudziestce… do pierwszej trzydziestki też by się raczej nie zakwalifikowała. Przykro mi to pisać, ale ogromnie mi żal, że historia, w której od samego początku byłem niemal zakochany ostatecznie mnie rozczarowała. I nie pomaga mi w tym nawet fakt, że „Stukostrachy” są niejako hołdem składanym H.P. Lovecraftowi i jego opowiadaniu „Kolor z przestworzy”, co Stephen King podkreśla w swej autobiografii „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”.

Wiem, że moja opinia wielu się nie spodoba, ale chcąc być fair względem własnego sumienia nie jestem w stanie dać innej oceny.
Dlatego ostatecznie przybijam jej piątkę ani jej wam nie polecając, ani odradzając.
5/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebook

Archiwalne wpisy